Yaşasın İlk Dişimiz Çıktı. Diş Buğdayına Hazır Mısınız?

Diş Buğdayına Hazır Mısınız?
Diş Buğdayına Hazır Mısınız?

Bebekler genellikle 5-6 ay civarında iken ilk dişlerini çıkarmaya başlarlar. Bu durum çoğunlukla bu zamanlara denk gelse de; kimi bebeklerde daha erken veya daha geç çıkabilir. Panik yapılacak bir durum yoktur.

Bu dönem bebeklerimiz için pek sancılı geçer ve ilk dişin ağızda patlamasıyla bebeğimizi rahatlatır.

Bu dönemde ağrılarını hafifletmek için yapılacak ilk şey bol bol emzirmektir. Bunların yanında buzluğa atarak soğuttuğunuz diş kaşıyıcılarını tercih edebilir ya da buzdolabından yeni çıkmış bir dilim havucu kemirmesine izin vererek, onu rahatlatabilirsiniz. Ek gıdaya geçtiğiniz dönemde pürelerini de soğuk vererek, onu bir nebze rahatlatmış olursunuz. Kehribardan üretilmiş kolyelerden edinebilir, diş döneminde bebeğin kulaklarına ve boğazına vuran ağrıları hafifletebilirsiniz.

Bebeğimiz için ne kadar sancılı olsa da ülkemiz geleneklerine göre ilk diş çıktıktan sonra, tüm aile toplanıp kutlamalar yapılır. Diş buğdayı ya da diş partisi diye tabir edilen bu kutlamaların; bebeğin dişleri hayatı boyunca sağlam olsun diye yapıldığına inanılır.

Bu partide bir de meslek belirleme oyunu oynanır.

Partiyi renklendiren eğlenceli bir aktivitedir ve geleneklerimizle bugüne dek taşınmıştır. Bebeğin önüne mesleklerle ilişkilendirilen bazı nesneler koyulur. Örneğin; tehlike arz etmeyen kılıfında bir makas, tarak, kepçe, hesap makinesi, cep telefonu, bilgisayar klavyesi, top, kitap, ilaç kutusu, ekmek gibi nesneler eklenebilir, hayal gücünüzle bu nesneleri değiştirebilir ya da artırabilirsiniz. Çocuk hangi nesneyi seçerse, onunla ilgili bir meslek seçeceğine inanılır. Örneğin kitap seçen çocuk öğretmen, makas seçen çocuk berber, top seçen çocuk futbolcu olacak denir. Detaylara takılmayın, eğlenmeye bakın.

Bu parti için diş şeklinde pastalar yapılır, diş şeklinde kurabiyeler yapılır, evler diş resimleriyle süslenir. Ancak bu partilerin olmazsa olmazı diş buğdayıdır.

Şimdi sizlerle enfes bir diş buğdayı tarifi paylaşacağız. İşte Malzemelerimiz;

  • 3 su bardağı aşurelik buğday (daha tane tane kalsın isterseniz normal buğday)
  • 1 buçuk su bardağı nohut
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • Bir su bardağından biraz az ceviz
  • Yarım su bardağı fındık
  • Yarım su bardağı leblebi (şekerli)
  • 1 çay bardağı badem
  • 1 avuç dolusu kuru kayısı
  • 3 tatlı kaşığı hindistan cevizi
  • 1 çay bardağı kuru üzüm

 

Daha önceden ıslattığımız buğdayımızı bir tencereye alarak 10-15 dakika kadar kaynatıyoruz. Yine daha önceden ıslattığımız nohutları da aynı şekilde haşlıyoruz ve soğuduktan sonra tüm zarlarını ayıklıyoruz. Cevizimizi ve fındığımızı dövüyoruz ve karıştırdığımız nohut ve buğdaya ekliyoruz. Kuru kayısıları ince ince doğruyoruz. Karışımımıza ekliyoruz. Yıkanıp temizlenmiş kuru üzümümüzü, leblebimizi ve bademlerimizi de ekleyip karıştırarak küçük kaselere bölüştürüyoruz. Üzerini hindistan cevizi ile süsleyerek servis ediyoruz. Afiyet olsun…

 

YORUM YOK

CEVAP VER