Gebe Kalmamanın Başlıca Nedenleri

Neden hamile kalamıyorum?
Neden hamile kalamıyorum?

Hamile kalamamak birçok kadının şikayet ettiği konuların başında gelen problemlerden biridir. Bunun nedeni konusunda birden çok seçenek olsa da ilk düşünülen şey çiftlerin düzenli bir cinsel ilişkilerinin olmadığıdır. Birçok insan gebe kalamama durumunu direk kısırlığa bağlasa da uzmanlar kısırlık teşhisi konması için 12 aylık bir cinsel ilişki süresi olması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Peki kısırlık değilse gebe kalamamanın başlıca nedenleri nelerdir?

Hamile kalmak için neler yapılmalıdır?

Bebek sahibi olmak için düzenli bir cinsel ilişki süreci yaşayan çiftlerde ortalama 3 ay içinde hamilelik oluşmaktadır. Bu süre bazen 6 aya kadar çıkabilir. Bu süre kesin olmamakla beraber 1 yılı aşıyorsa doktorlar bu noktada infertilite adı verilen kısırlıktan bahsetmektedir. Bu noktada şunu söyleyebiliriz ki gebe kalamamanın ilk nedenli düzenli bir cinsel ilişki süreci yaşanmıyor olmasıdır.

Kadın İnfertilitesi Nedir?

Çiftler arasındaki cinsel ilişkinin düzenli sayılması için haftada iki kez ilişkiye giriyor olmaları gerekir. Her hafta böyle olmak zorunda olmasa da kadınların regl döneminden sonra yani yumurtlamaya yatkın olduğu dönemde 2 3 günde bir gerçekleşen ilişki için düzenli denilebilir. Bu ilişki düzeni görülmeyen çiftlerde kısırlık teşhisi yanlış olacaktır. Burada uzmanların önerdiği şey, yumurtlama zamanına yakın ilişki düzeninin sağlanmasıdır.

Gebe kalamamanın nedenleri içinde bir başka husus da boşalmanın doğru olarak gerçekleşmesi, yani erkeğin eşinin vajinasının içine boşalması gerekir. Burada önemli olan ilişkideki pozisyon değildir. Ayrıca uzmanların gebe kalamama noktasında bir başka uyarısı da çiftlerin bazı kayganlaştırıcı maddelerden yararlanmalarının gebeliği önleyebileceğidir. Çocuk sahibi olmak isteyenlerin bundan kaçınması gereklidir.

kadın infertilitesi nedir?
kadın infertilitesi nedir?

Uzmanlar, bu uyarılara rağmen hala gebelik oluşmamışsa anne ve baba adaylarına jinekolojik bir muayene ve birtakım testler ile birlikte bazı tetkikler önermektedir.

Hamile kalmamanın sebepleri yarı yarıya

Hamile kalamama sıkıntısını yaşayan çiftlerin hiçbir sebep olmaksızın bu sorunu yaşadıklarını yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Buna sebebi bilinmeyen infertilite adı verilmektedir. Eğer gebe kalamama sorunu bir sebebe bağlı olarak oluşmuşsa bunda da sebebin kadın ya da erkekte olmasının oranı yarı yarıyadır.

Kadında gebe kalamama nedenleri içinde en çok yaşananı ise yumurtlamadaki düzensizlik ve tüplerin tıkalı olmasıdır. Bu durumdaki kadınlar uzman hekim kontrolünde birtakım tedavi yolları ile hamilelik yaşayabilmektedir.

İlerleyen Yaş

Gebe kalamamanın nedenleri içinde sayılabilecek bir başka neden ise kadının ilerlemiş yaşta olmasıdır. Yaşı ilerleyen kadınlarda yumurtlama oranı düşmekte, bu durum ise 40 yaşını aşmış kadınlarda daha çok yaşanmaktadır. Bunun dışında stres, çocuk yapmaya odaklanarak bunu psikolojik bir takıntı haline getirmek de gebeliğe engel olan nedenler arasında sayılmaktadır.

YORUM YOK

CEVAP VER