Doğum Sonrası Diyet ve Hamilelik Sonrası Yapılması Gerekenler

Doğum sonrası diyet ve emzirmenin önemi
Doğum sonrası diyet ve emzirmenin önemi

Merhabalar, sevgili anneler…

Biraz da annelerin sağlıklarıyla ilgili yazmak istedim.  Hamilelikte aldığınız kilolardan bir an önce kurtulmak istiyor ve diyet yapmaya hazırlanıyorsanız eğer, bir kez daha düşünün!!! Neden mi? Hadi beraber inceleyelim.

Doğum kilolarımı nasıl verdim?

Ben Esila’ya hamile kalırken 58 kiloydum.  Tam tamına 40 haftalık hamilelik serüvenim boyunca 17 kilo aldım. Doğuma girdiğimde 75 kiloydum : ) Doğumdan çıktıktan sonra tartıldığımda 11 kilosu doğumla beraber gitmişti bile. Geriye kaldı 6 kilo. Peki bunu nasıl verdim? Tabi ki emzirerek..

Hamilelik Sonrası için Diyet
Hamilelik Sonrası için Diyet

Uzmanlar, bebeklerin beslenmesini etkilememek ve gelişi geriliğine neden olmamak için diyet yapılmasını önermiyor. Doğumla birlikte oluşan emzirme sürecinde, sütün azalmaması için lohusalık döneminde özellikle diyet yapılmaması gerekiyor. Oysa takıntıları olan anneler, diyete başlayarak kilolardan kurtulmaya çalışıyor. Bu durumun emzirme motivasyonunuzun önüne geçmesine izin vermeyin. Çünkü dünyaya getirdiğiniz melekten önemli değil hiçbir şey. Kilolar elbet gider ama bebeğinizin sağlığı geri gelmeyebilir.  Öncelikle kilo durumunuzun geçici olduğuna kendinizi inandırın. Emzirme çok değerlidir. Hem anneye kilo kaybı yapar hem de bebeğe faydaları sayısızdır. Anne bebek arasında bağların çok güçlü olmasını sağlar. Bir anne sütünde kök hücrenin bile bulunduğunu duymuş muydunuz? Geçenlerde haberlerde duydum ve bir kere daha emzirebildiğim için mutlu oldum.

Özellikle ilk 6 ay dönemi içerisinde uzmanlar, diyet yapılmasından yana değiller. Çünkü bebeğiniz sizden beslenmek durumunda ve emzirmeseniz bile bebeğinize iyi bakabilmek için güce ihtiyacınız olacaktır. Hiç eski fotoğraflarınıza bakıp bakıp mutsuz olmayın. Neticede bir bebek dünyaya getirdiniz, tabi ki bu kolay bir iş değildi ve zaman içerisinde eski halinize dönebileceğinizi sizde biliyorsunuz. Bu durumu takıntı haline getirmeyin. Zaman içerisinde bebeğin emeklemesiydi, diş çıkarmasıydı, yürümesiydi derken kiloların nasıl gittiğini anlamayacaksınız bile.

Kilo her zaman verilebilir, illa ki doğumdan sonra “hemen” olması gerekmez. 6 ayın geçmesiyle beraber diyet yapmaya kararlıysanız hala, diyetisyen eşliğinde yapmanızı öneririm. Çünkü hem bebeğinizi emzirip hem de kendinize göre çizdiğiniz diyet planında yaptığınız hata bebeğinize de etki eder.  NP İstanbul Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, “Doğum sonrası dönemde emzirme süreci geldiğinden diyet yapılması uygun değil. Emzirme sürecinde yeterli ve dengeli beslenme kurallarına bağlı kalındığında, vücut kendi kendine metabolik dengesini yaratıp, ağırlık kaybı sağlıyor. Ancak bu dönemde hamur işlerinden, yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmakta fayda var” der.  Diyet yapmayın ama hamur işlerine de gömülmeyin : )

Size canlı bir örnek olarak kendimden bahsedeyim. Normalde hamilelikte alınması gereken kilo 9-12 kg arasındadır. Ancak ben 17 kilo aldım. Hiç korkum olmadı, “acaba vücudum bozulur mu, göbeğimdeki çatlaklar kalır mı, kilolarım kalır mı?” diye. Lohusalık dönemimde bol bol emzirerek kendimi daha da motive ettim. Öğünlerimde ise kahvaltıyı atlamadan yapıyordum, bol bol su içiyordum, ara öğünlerimde meyve, hoşaf, ayran, süt, çeşitli anne sütü artırıcı içecekler içiyordum. Akşam öğünlerimde mutlaka çorba tüketiyordum. Ne kadar sıvı alırsam, o kadar sütümün kalitesi artıyor; ne kadar emzirirsem, o kadar sütüm artıyordu. Bunun yanında hem Esila ile ilgilenip hem de ev işlerine de koşturduğum için hareketsiz kalmıyordum.  İnanın hiç kilo takıntım olmadı. Şu an 58 kiloyum, evlendiğim kilodayım. Bu kiloya 7. Ayımın sonunda kendiliğinden ulaştım. Ama hiçbir zaman kilo vereceğim ve verdim diye kendimi parçalamadım : ) İnstagramda profilimi incelerseniz eğer, kilo verdiğimi millete ilan eder gibi resimlerim de yoktur. Çünkü insan kilosuyla övünmeden önce, övünebileceği en değerli varlığı EVLADI vardır.

Gebelik Sonrası Anne Diyeti
Gebelik Sonrası Anne Diyeti

Vücudunuzun kendisini toparlamasına izin verin.

Bol bol su için, bebeğinizle temiz hava almaya çıkıp yürüyüş yapın, bebeğiniz uyurken spor yapın. Zaten bebekli hayatın temposunda kilolarınızın kendiliğinden gideceğini göreceksiniz. Eğer olmuyorsa diyetisyenler niye varlar, di mi?

Aklınıza takılan bir durum olursa instagramdan @zeygorsucomert adresinden ulaşabilirsiniz..

Mutlu bebek mutlu annedir. Bebeklerinizle keyifli günler…

Büşra Zeynep Cömert
Bebek Deneyimleri Gönüllü Annesi

 

NOT: Bu yazımızda da Emzirmenin İnceliklerine değindik, göz atmayı unutmayın.

Bebeğinizi Emzirmenin İncelikleri

6 Yorumlar

CEVAP VER