Çocuklarınız İçin En Doğal Yoğurt Tarifi

Çocuklarınız İçin En Doğal Yoğurt Tarifi
Çocuklarınız İçin En Doğal Yoğurt Tarifi

Bilindiği üzere yoğurt yine yoğurttan alınan kültür ve mayalarla mayalanır. Süt yoğurt haline ancak bu yol ile gelir. Bir şekilde en doğal sütü buldunuz. Peki markette plastik içerisinde satılan, katkı maddesi içeren yoğurtlar ne kadar güvenli? Bulduğumuz organik köy yoğurtlarının hangi yoğurttan yapıldığını biliyor muyuz?

İşte burada devreye nohuttan yapılan yoğurt mayası giriyor.

Öncelikle bir avuç dolusu nohudu, cam bir kavanoz içerisine koyuyoruz. Kavanoz içi tamamen kuru ve nemsiz olmalı. Ardından 2 bardak güvendiğimiz organik günlük sütümüzü ısıtıyoruz. Burada bir derece bilgisi vermeyeceğim. Püf noktası şu; parmağınızı içine sokun ve 3e kadar sayın. Parmağınız yanmadı ise sütünüz kıvamında demektir. Sıcakla ılık arası bir derece de olmalı. Bu sütümüzü kavanozumuza koyuyor ve kapağını kapatıyoruz.

bir kat havluya sarıyoruz ve üstüne de ikinci bir kat olarak battaniye örtüyoruz ve oda sıcaklığında 24 saat bekletiyoruz.

Açtığımızda karşımıza pütürlü hafif sıvı kıvamlı bir yoğurt çıkacak. İşte bu çözeltiyi yoğurt mayalarken maya olarak kullanacağız. Öncelikle nohutlarımızı içerisinden alalım. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken bir husus var. Mayamıza asla çelik malzeme değmemeli. Daha sonrasında bu mayamızı 1-2 saat dinlendirip yoğurdumuzu aşağıdaki tarifle mayalandıracağız. Ancak ilk mayalamanızda markette satılan yoğurtlar gibi katı bir yoğurda ulaşmayı beklemeyin. Ancak 3-4 kez mayaladığınızda bu sonuca ulaşacaksınız.

İlk mayaladığınız yoğurttan bir kase ayırıp bir sonraki mayalayacağınız yoğurt için maya olarak kullanacaksınız.

Hazırladığımız maya 1,25 kg’lık süt için kullanılır. Eğer daha fazla mayalayacaksanız ilk mayaladığınız yoğurttan, her bir litreye 3 yemek kaşığı maya şeklinde kenara ayırabilirsiniz. Öncelikle sütümüzü kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra altını kısarak 5 dakika daha fokur fokur kaynamasına müsaade edin. Ardından soğumaya bırakın. Sıcaklık ayarlamada; nohuttan maya üretimi yaparken kullandığımız yöntemi kullanacağız.

 

Sütün üzerinde oluşan kaymağı alın ve sütü yoğurt mayalayacağınız kabınıza boşaltın. Önerim cam kullanmanızdır, çünkü günümüz plastikleri katkı maddesi içerebiliyor. Ardından tahta bir kaşık yardımıyla mayamızı içine dökün ve 2-3 kez karıştırın. Kabımızın kapağını kapatmıyoruz. Mayalanma aşamasında oluşan nemi alması için kabımızın üzerini kağıt havlu ile sarıyoruz ve streç film ile kaplıyoruz. Hava almaması önemli. Ardından nohuttaki gibi önce havluya sonra battaniyeye sarıyoruz, ve hiç kıpırdatmayacağımız bir alana yerleştiriyoruz. Ortalama 8-10 saatte yoğurdumuz hazır olacaktır.

Ancak 8 saat dolmadan asla açıp bakmayın. Gece mayalamak akıllıca olacaktır. Sabaha yoğurdunuz hazır olacaktır.

Hazır olan yoğurdumuzun streç filmini ve kağıt havlusunu çıkarıp, kabımızın kapağını kapatıyoruz. Bu haliyle çok kıpırdatmamaya dikkat ederek 3-4 saat buzdolabında bekletiyoruz. Ardından yoğurdumuz tüketmeye hazır. Bebeklerinize ek gıdaya geçiş döneminde iç rahatlığıyla bu yoğurdu yedirebilirsiniz. Ne de olsa en doğal malzemelerle, kendiniz hazırladınız. Afiyet Olsun.

 

YORUM YOK

CEVAP VER