Bebeklerimizi Kış Aylarındaki Salgın Hastalıklardan Nasıl Koruruz?

Bebeklerimizi Kış Aylarındaki Salgın Hastalıklardan Nasıl Koruruz
Bebeklerimizi Kış Aylarındaki Salgın Hastalıklardan Nasıl Koruruz

Merhaba Sevgili Bebek Deneyimleri Okurları,

Kış mevsimini çok nadir insan sever. Özellikle annelerin çoğunluğu nefret bile ediyor olabilir. Peki bu mevsimde bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapabilirsiniz?

Bu dönemlerde en çok yaşanan sıkıntı, tabiî ki NEZLE ve GRİP türevleri. Siz gözünüzden de sakınsanız çalışan anne babalar, eve bu mikropları çoklu ortama girip çıktığı için taşımış oluyor. Mevsim geçişlerinde, kapalı ortamlarda ve hijyensiz ortamlarda virüsler daha hızlı yayılıyor. Nezle ve gripten korunmak için yapmanız gerekenler soğuk dahi olsa her gün evinizi havalandırmak. “Çocuk var, üşür. Nasıl havalandıralım?” dediğinizi duyar gibiyim. Havalandırma işlemini yaparken tüm camları açıp cereyan yaptırın demiyorum. Teker teker odalarınızın camlarını açıp havalandırın. Havalandırdığınız odada çocuğunuz bulunmasın, kapısını da kapalı tutun yeter.

Kış geldi diye de eve kapanmayın. Çünkü çocuğunuzun temiz havaya ihtiyacı var. Ben Esila 5 aylıkken giydirip hava alması için aşağı indirmeye başlamıştım. Aynı zamanda kar yağdığında, ayak basılmamış bir yer bulup Esila’yı yatırmıştım ve karla oynamasına izin vermiştim. Soğuğu da tanıyıp vücudunun direnç göstermesi, hastalıklara dayanıklı olmasını sağlar. İnstagramda resmi görenler panik olsa da ben olmadım. Çünkü buna da ihtiyacı var çocukların. Kış diye çocuğu fazla kıyafetlerle boğmayın. Vücudu dirençsiz kalır.  Komik bir örnek vereyim. Eşim her zaman der ki; “çocuğu giydirme, bak romanların bebelerine hiç hasta oluyor mu?! Ayakkabısız geziyorlar bu kış vaktinde” : ) şimdi bunu dedim diye de çocuğunuzu soyup sokağa atmayın sakın : ) Diyeceğim o ki; kendiniz nasıl giyiniyorsanız bebeğinize de bir kat fazlasını giydirmeniz yeterlidir.

Çocukların direçlerini arttırmak için ne yapılmalı

Temiz havayı aldık, karla tanıştık. Peki, çocukların direçlerini arttırmak için ne yedirip içirelim ki direnci artsın ve güçlü fiziksel bedene sahip olsun? 6. Aydan itibaren Esila’ya her sabah pekmez vermeye başladım. Kahvaltısında çay yerine ıhlamurun sadece çiçeğinden kaynatarak içirdim. Neden sadece çiçeği? Çünkü yapraklarında yatıştırıcı olması nedeniyle bebeklerde uyuşukluk yapabilir ve alerji olabilir. Sindirim sistemini oldukça iyi çalıştırdığı için bundan dolayı da gaz çıkarmayı da kolaylaştırmaktadır. Gaz problemi olan bebeklerde ıhlamur kullanımı oldukça önemlidir.

Bebeklere kışın hangi çayları içirilmeli
Bebeklere kısın hangi cayları icirilmeli

Bebeklere kışın hangi çaylar içirilmeli?

Öğlen menüsünün yanında üzüm kurusu, dut kurusu, incir ve gün kurusu gibi faydalı yemişleri kaynatarak yine Esila’ya içirdim. Ara öğünlerinde mutlaka meyve yedirdim. Böylece besin yönünden de Esila’nın vücut direncini desteklemiş oldum. Başka neler yapılabilir?

Öksüren bebeklere neler verilmeli?

Eğer çocuğunuz öksürüyorsa zencefil ve portakal tüketmesini sağlayın. Zencefili kaynatarak 3 çay kaşığı kadar verebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezi çok işe yarıyor. Her gün bir tatlı kaşığı verebilirsiniz. Soğan ve sarımsak suyu oldukça etkili. İki besin de C vitamini yönünden zengin olup, doğal antibiyotiktir. 1 yaşından önce bebeklerde antibiyotik kullanılmasına karşıyım. Zorunlu kalmadıkça kullanılmamasını tavsiye ederim.

Ateşlenen bebeklere neler içirilmeli?

Eğer çocuğunuzun ateşi varsa vişne suyu içmesini sağlayın. Evde kaynatılmış doğal olanı daha iyi olur. Vişne suyunda potasyum ve A vitamini olması nedeniyle doğal bir ateş düşürücüdür. Ateşi düşmüyorsa lütfen doktorunuza başvurun. Bebeğim ateşlendi diyen anneler de bu yazıya göz atmayı ihmal etmesin.

Grip oldum, hastalık bebeğime geçer mi?

Bahsettiğim yiyecek ve içeceklerin hepsi bebeklerde 6 ay sonrası için uygundur. İlk 6 ay sadece anne sütü yeterlidir. Hatta bebeği hasta olan annenin sütünde değişim olur. Koruyucu ve vitamin yönünden zengin hale gelir. Bu esnada anneler kendi yediğine ve içtiğine daha çok dikkat etmelidir. Bol su ve sıvı tüketimi önemli hale gelmektedir. Peki anne hastalanırsa, grip veya nezle virüsleri sütten bebeğe geçer mi? Ben, Esila 1 yaşına gelene kadar 2 kez grip oldum. 2 hastalığımda da sütten geçtiğini görmedim. Herkes “aaaa, sütünden geçecek şimdi çocuğa” diye paniğe kapıldı. Ama ben kapılmadım. Bu esnada Esila’yı emzirme dışında kucağıma almadım. Emzirirken ağzımı ağızlık ile kapattım. Kesinlikle öpmedim, sarılmadım. Ellerimi sürekli yıkadım. Çok şükür ki, bir şey olmadı.

Her bebek kendine özeldir, alerjik bir bebeğiniz varsa lütfen her şeyde önce doktorunuza başvurun. Umarım bu kışı hastalıksız atlatırız..

Aklınıza takılan bir durum olursa instagramdan @zeygorsucomert adresinden ulaşabilirsiniz..

Mutlu bebek mutlu annedir. Bebeklerinizle keyifli günler…

Büşra Zeynep Cömert
Bebek Deneyimleri Ailesi Gönüllü Annesi

YORUM YOK

CEVAP VER