Bebekler için temizlik ve bakım ürünleri

Bebekler için temizlik ve bakım ürünleri
Bebekler için temizlik ve bakım ürünleri

Merhaba sevgili Bebek Deneyimleri okurları,

Bugün sizlere farklı bir konu olarak şampuan, krem, ıslak mendil, bebek kolonyası ve bebek yağlarından bahsedeceğim. Neden mi? Çünkü son zamanlarda belirttiğim temizlik ve bakım ürünlerinin içeriği çok önemli hale geldi sevimli bebeklerimiz için

Bebekler için temizlik ve bakım ürünleri
Bebekler için temizlik ve bakım ürünleri

Öncelikle doğru şampuan seçimi için yaptığım araştırmalarla konuya başlayalım. Bebek şampuanlarının içerisinde olmaması gereken maddeler nelerdir, biliyor musunuz? Hiç dikkat etmiş miydiniz? Benim aklıma takılınca araştırdım ve zararlı maddeleri buldum. İşte bunlar;

·         PARABEN: bu madde bebeklerin cildi ve sağlığı için hiç affı olmayan bir maddedir. Raf ömrünü uzatmak için her şeyde bu ürün kullanılıyor. Lakin bebek cildi bu maddeyi emiyor ve dokularına zarar vermeye başlıyor. Hatta kız bebekler için ilerde meme kanserini bile tetiklediğini söylüyorlar. Genelde şampuan, ıslak mendillerde yer alan bir maddedir. Satın alırken lütfen dikkat ediniz…

·         SODYUM LAURYL SÜLFAT (SLS) : Köpürmeyi sağlayan maddenin ta kendisidir. Temizleme konusunda yardımcı bir maddedir ancak zararlıdır. Bebeklerin gözlerinde aşınma ve kaşınmaya neden olabilir. Hassas ciltlerde kuruma yapar.

·         SODYUM LAURYL ETHER SÜLFATE (SLES) : cildi kurutan SLS’ye oranla daha hafif yan etkisi olan maddedir. Şampuanlarda SLES ya da SLS bulunmaktadır.

·         FORMALDEHİT: Ürün bozulmaması için kullanılan maddedir. Ancak astım ve bronşite neden olabilmektedir.

Bu 4 zararlı maddenin yanında şampuanlarda parfüm olmamasına da dikkat etmenizi öneririm.

Hangi bebek şampuanlarını kullanmalıyız/kullanmamalıyız?

Şampuan için bu 4 maddenin olmadığı bir ürün var mıdır?” diye düşünebilirsiniz şimdi. Araştırmalarım neticesinde evet var sevgili anneler ve babalar…

Eczacıbaşı markasının çıkarmış olduğu bir üründe zeytinyağı özü bulunmakta olup, belirttiğim maddeler de yer almamaktadır. Ben Esila’ya denedim ve memnun kaldım. Vücudunda kabarma olmadı şükür ki.

Bebekler için temizlik ve bakım ürünleri
Bebekler için temizlik ve bakım ürünleri

Bir de ıslak mendil durumumuz var tabi. Islak mendili kullandığım tek yer, evden dışarıda olduğumuz anlardan ibarettir. Sadece ellerini silerim ve mecbur kalmadıkça kullanmamayı tercih ederim. Islak mendilde önemli olan paraben bulunmamasıdır. İçeriğini araştırıp en uygun bulabildiğim unibaby dir. Bu arada, “bebeğinizin altını neyle temizliyorsunuz?” derseniz eğer, su ve pamukla : )  hiç üşenmiyorum. Her defasında sıcak su ve pamuk kullanarak temizliyorum. Özellikle kız çocuklarında temizlik çok önemli bir hale gelmesi nedeniyle ıslak mendil tercih etmiyorum. Silerken mutlaka önden arkaya doğru siliyorum ki mikrop kapmasın..Peki dışarıda napıyorum? Dışarıda ise yanımda taşıdığım minik termosum bana yardımcı oluyor. Yine pamuk ve su ikilisinden vazgeçmiyorum yani : )

Bebeğim için hangi kremleri kullanmalıyız?

Altına krem olarak sudocrem ve mustela sürüyorum, tamamen doktorumuzun tavsiyesi olan ürünlerdir. İkisi de gayet iyi işlevini görüyor diye düşünüyorum. En zararsız olanları zaten bu kremler.  Bu arada asla bebek kolonyası ve yağı kullanmadım. Çünkü içeriklerinde çok fazla zararlı maddeler bulunuyor. Bebek cildi hassas olması nedeniyle hava alması gerekir. Bebek kolonyası ve yağı, cildin hava almasına yardımcı olmuyor. Eğer ki bebeğinizin cildi kuru ise mustela marka krem yağlı olduğu için fındık büyüklüğü kadar elinize alıp ovuşturup masaj yaparak bebeğinize sürebilirsiniz.

Farkındaysanız 4 zararlı maddenin bulunduğu bilindik markaları belirtmedim. Kendiniz şampuanların içeriğini okuduğunuzda fark edeceksiniz. Buradan yayınlamak doğru olmaz diye düşünüyorum.  Ayrıca her çocuk kendine özel olması nedeniyle, en iyisini çocuğunuz için siz bilebilirsiniz. Ben sadece size araştırmalarımı sunabilirim.   En zararsız biçimde büyümeleri için neler yapabiliriz, bunlar için ışık tutabilirim. Umarım yazım faydalı olur. Aklınıza takılan bir durum olursa instagramdan @zeygorsucomert adresinden ulaşabilirsiniz..

Mutlu bebek mutlu annedir. Bebeklerinizle keyifli günler…

Büşra Zeynep Cömert
Bebek Deneyimleri Ailesi Gönüllü Annesi

1 YORUM

CEVAP VER