Bebekler için ek gıdaya geçiş dönemi nasıl olmalıdır?

Bebeğim için hangi ek besinleri vermeliyim?
Bebeğim için hangi ek besinleri vermeliyim?

Merhaba sevgili annişler,

Sizlere kısaca ek gıdaya geçiş dönemi ve tecrübelerimden bahsedeceğim. Ama ondan önce biraz bizden bahsedeyim.

Ben “Esila Su’yun Annesi”yim. Bugüne kadar aldığım en güzel ve özen ünvan budur eminim ki. 2 üniversite okumuş, sonra evlilikle mutluluğunu pekiştirmiş ve evimize gelen meyve ile taçlanmış bir prenses gibiyim. Hem çalışıp hem kızımla ilgilenip hem de yararlı zararlı bilgilerin peşinde sürüklenmek en büyük hobimdir : )

Lafı çok uzatmadan konuya gireyim. Çalışan bir anne olduğum için Esila’yı 4,5 aylıkken babaannesine bırakmak durumunda kaldım. İzin sürem boyunca evde ve işe başladığımda iş yerinde molalarda  sürekli olarak geceleri süt sağıp buzluğa koydum. Tabi ki poşetlere koyarak tarih attım. Çünkü sütlerin en fazla 3 aylık ömürleri vardır.  Babannesi sıcak suya oturtarak sütleri içirdi.

Ek besinlere geciş süreci nasıl olmalıdır?
Ek besinlere geciş süreci nasıl olmalıdır?

Ufak bebeklere anne sütünün yanında su verilmeli midir?

Bu arada en çok gelen sorulardan biri de; “çocuğunuza su verdiniz mi?”… Evet, verdim. Ama nasıl? 4. aydan sonra sütten dolayı Esila’nın ağzının yapış yapış olduğunu fark edince her emzirmeden sonra sadece bir çay kaşığı kadar su içirdim. Bebeklere su, kaynı doyana kadar verilmemelidir. Anne sütünde tüm ihtiyaçları vardır zaten. Minik bir çay kaşığı ile iki damla verirseniz de suyla karnı şişmiş olmaz merak etmeyin. 6. Aya ulaştığımızda ise üç çay kaşığı kadar yoğurt ile başladım ek gıdaya.  İlk başta bebeğinize hadi 6 aylık oldu ek gıda yesin diye yüklenirseniz, anne sütünü unutur. Unutmayalım ki ek gıda adı üstünde olduğu gibi anne sütünün yanında verilebilecek şeylerdir. Yani çocuk günde 8 kez emiyorsa ya da mama yiyorsa bunun sadece bir öğünü ek gıda olacak şekilde başlanması gerektiğini çoğu yerde okudum.  Yoğurda alışması ile beraber 3 gün bekledim, yoğurda alerjisi olacak mı diye. Çok şükür alerjik tepki göstermedi. Bu arada tabiî ki yoğurt ev yapımı olup, babaannesi mayalamıştı.

Ek gıdaya geçiş süreçleri

Sonra farklı tatlar keşfetme vakti geldi. Ancak 6. Ay bitene kadar hala günde tek öğün olarak ek gıda aldı. Bu sefer elma püresi denemeye başladım. Şimdi belki içinizden panik oldunuz, önce suyunu verseydin diyenler olabilir. Ama ben özlü olarak verdim. Neden derseniz bu kadar hassas olmasını istemem, zaten cam rendede elma püre haline gelmişti. Kızım elmaya da alerjik tepki göstermedi ve kesinlikle yerken boğulma yaşamadı. Ama eğer bebeğiniz böyle yiyemezse suyunu deneyin tabi. Unutmayalım ki her bebek, kendine özeldir.

Baby Led Weaning: Kendi kendini besleme
Baby Led Weaning: Kendi kendini besleme

Baby Led Weaning: Kendi kendini besleme

Bildiğiniz gibi BLW yani kendi kendini besleme (Baby Led Weaning: bebeğin ne yiyeceğine temelde kendisinin karar vermesi, neye severse onu yedireceğimiz diyebiliriz) yöntemlerine göre önce sebzelerden ve buharda pişmiş hallerinden başlanır. Tadı olmaması nedeniyle önce sebzeler öneriliyor. Ben bunu denemedim. Yoğurt gibi yumuşak akıcı besinlerle başlamak bebekler için yutma işleminin pekiştirilmesini sağladığını düşünüyorum. Sadece süt veya mama ile zamanını geçirmiş bir bebekten pişmiş brokoli ya da kabağı eline verip yemesini bekleyemeyiz. 7. Ay başında zaten eline alıp inceleyip biraz oynayıp biraz mıncıklayıp biraz yemeye başlıyorlar.

Artık akşamları ya da akşamüzeri, doktorumuzun önerisi ile yulaf, arpa ve buğday unlarını karıştırarak su ile mama yapmaya başlamıştım. Bu biraz daha kıvamlı olduğu için katı sayılabilir, ki artık yemesi gerekir bu kıvamdaki gıdayı. Ayrıca su ile tarhana çorbası denemelerine de yavaştan geçmiştik. Yanında çok az da olsa yoğurt veriyordum. 7. Aydan sonra ek gıdayı 2 öğünde aldı. Geri kalan zamanda yine anne sütü ile beslendi.  Bir de her sabah bir çay kaşığı pekmez içirdim. Pekmezin cinsi olmasına dikkat edin lütfen. Yani keçiboynuzu pekmezi, dut pekmezi gibi pekmezler üzüm pekmezine göre daha içerik açısından zengin sayılır.  Ben keçiboynuzu veriyorum. Bir çay kaşığı kafidir o gün için… Bu arada 7,5 aylıkken kızıma incir, kuru üzüm, kuru kayısılardan birer adet koyarak cezvede kaynatıp, ılıyınca 50 ml kadar içirdim. Bu hem tuvalete çıkmasına yardımcı oldu hem de kış günlerinde koruyucu bir iksir gibiydi. Yine diyorum kesinlikle 3 gün kuralını bekleyerek gıdaları verin. Her bebek kendine özeldir.

Sütüm yetmiyor endişesi

Ek gıda ile beraber emziren annelerde biraz rahatlama olur. Sütüm yetmiyor endişesi ile ne olursa olsun emzirmeyi kesmeyin. Sütünüzün artmasını istiyorsanız bol bol emzirin, emmediğinde sağın ki göğsünüz yeniden dolsun. Sütümü arttırmak için ne yapmalıyım sorusuna verilebilecek en güzel cevap emzirmeyi ya da sağmayı aksatmamaktır.

Eveeet, sevgili anneler.. şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Ama daha çok şey var. Hepsini bir anda yazıp tüketmeyelim : ) merak eden sorularınız olursa eğer instagram hesabım @zeygorsucomert olup, bana ordan da ulaşabilirsiniz..

Mutlu bebek mutlu annedir. Bebişlerinizle mutlu günler…

Büşra Zeynep Cömert
Bebek Deneyimleri Ailesi Gönüllü Annesi

 

Benzer İçerikler: Ek gıda konusunun da kapsadığı “Bebekler Ne Yememeli” yazımızı okumak için buraya tıklayınız.
http://www.bebekdeneyimleri.com/bebekler-ne-yememeli/

YORUM YOK

CEVAP VER